Oferta

Galeria Quantum to kultowe i prestiżowe miejsce wystawiennicze w nowej formule i aranżacji zajmujące trzecie piętro Domu Artysty Plastyka w Warszawie przy ul. Mazowieckiej 11. Quantum jest organizatorem cyklicznej wystawy: „Ponad horyzontem zdarzeń – wizjonerzy malarstwa polskiego” prezentującej dzieła współczesnych mistrzów realizmu magicznego, symbolizmu oraz surrealizmu m.in.: Jana Tarasina, Jana Lebensteina, Jerzego Tchórzewskiego, Alfreda Lenicy, Leona Tarasewicza, Eugeniusza Markowskiego, Zdzisława Beksińskiego, Jacka Yerki, Jarosława Kukowskiego, Wojciecha Siudmaka, Tomasza Sętowskiego, Janusza Lewandowskiego, Karola Bąka, Joanny Sierko-Filipowskiej, Rafała Olbińskiego, Tomasza Alena Kopery.
Dom Artysty Plastyka, a wraz z nim Galeria Quantum, to cenione i modne miejsce wystawiennicz, w którym można podziwiać twórczość nagrodzoną na międzynarodowych wystawach. Artyści wystawiający tu swoje prace reprezentują zróżnicowane gatunkowo dzieła, a wśród nich niezwykłe obrazy uznanych przez koneserów i miłośników sztuki mistrzów realizmu fantastycznego i magicznego, surrealizmu i symbolizmu. Do ich grona zalicza się Beksiński, Olbiński, Sętowski, Lewandowski, Kukowski, Bąk, Yerka, Kopera, Sierko, Tarasin, Lebenstein, Tchórzewski, Lenica, Tarasewicz, Markowski.

Zdzisław Beksiński, „Bez tytułu”, olej na płycie, 98×132 cm

Zdzisław Beksiński (ur. 24 lutego 1929 w Sanoku, zm. 21 lutego 2005 w Warszawie) – polski inżynier, malarz, rzeźbiarz, fotograf, rysownik i artysta posługujący się też grafiką komputerową.
Beksiński za młodu zajmował się fotografią, wygrywając szereg konkursów międzynarodowych. Dziś jest rzadziej kojarzony z czarno-białymi zdjęciami, jednak to właśnie od nich zaczął swoją karierę. Przedstawiały postacie, często w niecodziennych pozach; skulone, jakby zalęknione modelki były owinięte sznurkami, ich ciała były zdeformowane lub tak skadrowane, że było widać tylko ich fragmenty.
Następną formą wyrazu była dla artysty rzeźba. Była to czysta abstrakcyja, wykonywana głównie z metalu, drutu i blachy. Powstały wówczas reliefy i maski, które można zobaczyć w Muzeum we Wrocławiu. Po pewnym czasie przeszedł jednak do następnej formy wyrazu, jaką był rysunek. Jego rysunki były najpierw na pół abstrakcyjne. Potem przeszedł do czystej figuracji o pełnej erotyki, sadyzmu i masochizmu atmosferze. Zdzisław Beksiński w swych rysunkach „pastwił” się nad żywą osobą, deformując jej ciało i ukazując ją często w trakcie kopulacji, związaną i zniewoloną. Bardzo częstym motywem był mały, związany chłopiec, wpatrzony w seks bijącej go szpicrutą półnagiej kobiety. Te rysunki w pruderyjnej Polsce Ludowej nie mogły być pokazywane inaczej niż na specjalnych pokazach dla „wtajemniczonych”. Przez wiele lat potem artysta ten zaniechał rysowanie i powrócił do niego dopiero pod koniec życia.
Około 1964 roku zaczął malować. W pełni oddał się malarstwu fantastycznemu, wizjonerskiemu, figuratywnemu, starannie malowanemu farbą olejną na płycie pilśniowej. Nigdy nie dawał swoim obrazom tytułów, uznając, że każdy widz może je interpretować w dowolny sposób. Pierwszy okres tego malarstwa, pod wpływem mistycyzmu wschodniego, któremu wówczas artysta hołdował, był pełen symboli, tajemniczych treści i katastroficznej, pełnej grozy atmosfery.
W latach 90 Beksiński oddalił się od fantastyki, tajemniczych treści, pełnej grozy atmosfery, którymi były przepełnione jego obrazy z okresu „fantastycznego”, który też sam określał jako „barokowy”. Coraz bardziej pracował nad formą. Ten okres swojej twórczości Beksiński nazywał „gotyckim”.
Po 2000 roku, nie zaprzestając jednocześnie malować i rysować, zaczął Beksiński tworzyć swoje kompozycje na komputerze i przy pomocy fotokopiarki.

Galeria sztuki współczesnej Quantum

Zdzisław Beksiński

Galeria Quantum

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

Yerka Jacek, „Sierra telegraphica”, 58×54 cm, giclee oprawione

http://galeria-quantum.pl/2014/12/20/jacek-yerka/

Jacek Yerka ukończył w 1976 Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizował się w grafice. W pierwszych latach po studiach wystawiał plakaty, m.in. na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 1977 i 1979, międzynarodowych biennale w Lahti i Warszawie i in. Od 1980 poświęcił się całkowicie malarstwu. Artysta Bazując na precyzyjnej, wzorowanej na dawnych mistrzach technice obrazowania (Jan van Eyck, Hieronymus Bosch), lecz przede wszystkim na własnej, nie znającej granic wyobraźni, tworzy surrealne kompozycje, szczególnie podziwiane przez miłośników fantastyki we wszystkich odmianach. Yerka zainspirował np. autora fantasy Harlana Ellisona do napisania 30 krótkich opowiadań, które wraz z obrazami artysty złożyły się na publikację pt. "Mind Fields". To samo amerykańskie wydawnictwo "Morpheus International" wydało album "The Fantastic Art of Jacek Yerka". W 1995 artysta został laureatem prestiżowej World Fantasy Award dla najlepszego artysty. Wystawia w kraju i za granicą (w Niemczech, Francji, USA i in.), będąc cenionym reprezentantem nurtu sztuki fantastycznej. Jacek Yerka współpracował przy produkcji amerykańskiego filmu pt. "Strawberry Fields", gdzie obrazom miała towarzyszyć muzyka Beatlesów.

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Jacek Yerka

Galeria Sztuki Współczesnej

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

 

Rafał Olbiński, „Safona (odbitka II z X)”, serigrafia, 44x61cm, cena 1400zł

http://galeria-quantum.pl/2014/12/15/rafal-olbinski/

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Rafał Olbiński

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

 

Jarosław Kukowski, „Nowe Millennium”, olej na płycie, 100x80cm

http://galeria-quantum.pl/2014/11/06/jaroslaw-kukowski-4/

Jarosław Kukowski urodził się 11 kwietnia 1972 w Tczewie. Polski malarz współczesny poruszający tematy moralne i społeczne w budzący kontrowersje sposób. Prace artysty wystawiane były m.in. w Oddziale Muzeum Narodowego-Królikarni, Salonach Domu Aukcyjnego Rempex, Muzeum Galicji, Bunkrze Sztuki, Voergaard Castle, Art Expo w Nowym Jorku i wielu innych galeriach i muzeach. Większość obrazów Kukowskiego zostało skatalogowanych w albumach wydawanych przez domy aukcyjne, galerie i wydawnictwa.

We wczesnym okresie twórczości klimat jego prac, uznawanych za symboliczne, przesycony był dramatyzmem i smutkiem. Pełne bólu zdeformowane postacie ludzkie oraz mityczne stwory ukazane są na tle surrealistycznych pejzaży. Ten cykl prac zdefiniowany został przez autora jako nie-sny. W następnym okresie artysta zdecydowanie rozjaśnił swoją paletę. Dominującym tematem jego obrazów stały się akty, lecz nawet tu odczuwalne jest piętno rozpadu i upływającego czasu. Prace te zostały namalowane w formie fresków niszczonych przez czas i odsłaniających znajdujące się pod nimi zupełnie inne obrazy. W kolejnej fazie twórczości Kukowski nawiązał do swoich pierwszych prac, lecz mimo jaśniejszych tonacji jego obrazy stawały się coraz bardziej ironiczne i prowokacyjne. W 2001 roku część prac Jarosława Kukowskiego ze względu na oburzenie publiczności została usunięta z wystawy w Galerii SD. Najważniejsze cykle jego prac to: nie-sny, sny i freski. Jest również twórcą animacji dokumentujących proces twórczy malowanych przez niego obrazów.

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Jarosław Kukowski

Galeria Sztuki Współczesnej

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

Janusz Lewandowski, „Chochoł”, olej na płycie, 90×130 cm

http://galeria-quantum.pl/2014/11/06/janusz-lewandowski-4/

Janusz Lewandowski urodził się w 1937 roku, w Murzynowie koło Płocka. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w pracowni Artura Nacht-Samborskiego w 1964r.

Wystawy indywidualne (ok.10): Polska, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania Wystawy zbiorowe (ok.20): m.in. Warszawa, Lublin, Płock. Jego obrazy znajdują się w zbiorach polskich muzeów (Płock) i prywatnych kolekcjach: Holandia, Francja, USA, Niemcy, Dania. Malarstwo artysty jest zazwyczaj kojarzone z polskim symbolizmem i ekspresjonizmem.

Twórczość Janusza Lewandowskiego wywodzi się z inspiracji sztuka polskiego symbolizmu, jednak zarówno w swej formie, jak i w sferze znaczeń wykracza poza konwencje sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku.

Stężony wyraz swych prac osiąga poprzez odtwarzanie pustych, mazowieckich pejzaży i wprowadzanie w nie ulubionych przez siebie postaci – wiejskich chłopaków kuszonych przez dziewczęta, zastygłych w smutku starców, przydomowych zwierząt.

Lewandowski wprowadzając nowoczesną "japonizującą" kompozycję przestrzeni w obrazie, ucina przedmioty na granicy malarskiego kadru, stosuje asymetrię i wykorzystuje działanie pustej przestrzeni. Jest również kolorystą, który operuje zdyscyplinowaną, stłumioną paletą barwną oraz wyrafinowaną fakturą.

Duchy, gusła, zjawy, które bardzo często towarzyszą bohaterom obrazu sprawiają, że dzieła artysty są szalenie romantyczna, mimo, że wydaje się, że to określenie do współczesnej sztuki nie pasuje. Janusz Lewandowski tak maluje otaczający nas świat Mazowsza, że w każdym z nas potrafi znaleźć strunę wrażliwości, na której grają jego obrazy. Odkrywamy nagle, że nawet zwyczajny krajobraz, zwyczajne trawy, pole, czy majaczące na horyzoncie sylwetki są piękne. 

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Janusz Lewandowski

Galeria Sztuki Współczesnej

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

 

Karol Bąk, „Time IV”, olej na płótnie, 80×70 cm, 2016

http://galeria-quantum.pl/2014/11/19/karol-bak/

Karol Bąk urodził się 30 maja 1961 roku w Kole w województwie wielkopolskim. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu i otrzymał dyplom wystawiennika wnętrz. W 1984 roku artysta rozpoczął studia na Wydziale Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu). Karol Bąk od początku wiedział, jaką drogę kształcenia pragnie wybrać – Malarstwo, Grafika, Rzeźba był to kierunek prestiżowy i uważany za „kierunek czystej sztuki”. Wiedział, że to najwłaściwszy dla niego wybór. Studia ukończył w 1989 roku dwoma dyplomami z wyróżnieniem, zarówno z grafiki, u profesora Tadeusza Jackowskiego, jaki i z rysunku, w pracowni profesora Jarosława Kozłowskiego.

Profesorowie, pod których kierunkiem robił oba dyplomy, mieli znaczący wpływ na wykształcenie się charakteru twórczości malarza. Tadeusz Jackowski (ur. 1936 r.) w swojej sztuce starał się tworzyć złudzenia, oszukiwać oko widza. Mieszał różne techniki, wśród mniej standardowych było rytownictwo i malowanie rękami. Jarosław Kozłowski (ur. 1945 r.) wystawia swoje dzieła od końca lat 60. i najczęściej realizuje je w formie instalacji  z wykorzystaniem mediów, takich jak rysunek, dźwięk, światło, fotografia, wykonuje także performance. Związany był z nurtem konceptualnym. Traktuje sztukę idealistycznie, jako domenę wolności, niespętaną żadnymi konwencjami.

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Karol Bąk

Galeria Sztuki Współczesnej

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

Joanna Sierko-Filipowska, „Czerwony pantofelek II”, olej na płótnie, 80×120 cm

http://galeria-quantum.pl/2014/11/11/joanna-sierko-filipowska/

Joanna Sierko-Filipowska urodziła się 13 lutego 1960 w Białymstoku, mieszka w Komorowie koło Warszawy. Artystka wywodzi się z rodziny lekarskiej, jej ojciec, Stanisław Sierko, również maluje. W 1985 r. ukończyła z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Haliny Chrostowskiej, oraz aneks do dyplomu – z malarstwa u prof. Jerzego Tchórzewskiego. W 1986 otrzymała stypendium twórcze przyznane przez Ministra Kultury i Sztuki.

Joanna Sierko-Filipowska uprawia malarstwo figuratywne. Jej obrazy są romantyczne, subtelne o charakterystycznej kolorystyce. Przedstawia świat marzeń i baśni, elfy, nimfy, chimery, anielice, tancerki, kobiety ze skrzydłami i w powłóczystych sukniach, wróżki, dzieci i dziewczyny oraz akty kobiece. Bajkowe scenerie z dużą ilością fantazyjnych roślin, morze i niebo o różnych porach dnia i roku. Z jej obrazów emanuje niewinny erotyzm. Malarstwo Joanny Sierko-Filipowskiej to w dużej mierze malarstwo postmodernistyczne. Artystka ta znajduje szczególne upodobanie do skłaniania się ku rozmaitym stylom, w wykorzystywaniu cytatów, w posługiwaniu się pastiszem, w stosowaniu gry znaczeniowej

Nie przynależy należy do żadnej grupy artystycznej.

Ważnym wydarzeniem w życiu Joanny Sierko-Filipowskiej było spotkanie z Jerzym Dudą Graczem w 2001 roku na plenerze malarskim we wsi Kamion nad Wartą koło Wielunia.

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Joanna Sierko-Filipowska

Galeria Sztuki Współczesnej

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

 

 

 

Tomasz Alen Kopera, „B16″, olej na płótnie, 61×76 cm, 2016

http://galeria-quantum.pl/2014/12/09/tomasz-alen-kopera/

Tomasz Alen Kopera urodził się w Kożuchowie, w Polsce w 1976 roku. Studiował na Politechnice Wrocławskiej. Z wykształcenia jest inżynierem budownictwa. Jego talent ujawnił się już we wczesnych latach dzieciństwa. Gdyby chcieć określić malarstwo Tomasza Alena Kopery jednym słowem to można by powiedzieć przewrotnie „fantastyczne”. Magia łączy się z surrealizmem. Patrząc na linie czasową widać jak artysta od fascynacji mistrzem Zdzisławem Beksińskim idzie w kierunku swojego stylu, wykuwa warsztat i swój unikalny, wizualny język, nie do podrobienia, by samemu stać się mistrzem.  Przeważnie maluje on farbami olejnymi na płótnie. Inspiruje go człowiek, przyroda oraz tajemnice wszechświata. Jego obrazy nasycone są symboliką. Często odnoszą się do tajemnic ludzkiej psychiki oraz relacji człowieka z otaczającym go wszechświatem. Wypracowany latami warsztat świadczy o dużej wrażliwości i talencie malarza, gdzie precyzja rysunku i wyczucie koloru są na najwyższym poziomie artystycznym. „Poprzez swoje prace staram się oddziaływać na podświadomość. Pragnę zatrzymać widza na dłuższą chwilę. Wzbudzić w nim potrzebę zastanowienia, kontemplacji”. W 2005 roku Tomasz Alen Kopera wyjechał do Północnej Irlandii, gdzie żyje do dzisiaj. Od 2010 roku należy do grupy „Libellule” założonej przez Lukasa Kandla.

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Tomasz Alen Kopera

Galeria Sztuki Współczesnej

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

 

Tomasz Sętowski, „Wysłannik czasu”, olej na płótnie, 80×40 cm

http://galeria-quantum.pl/2014/11/19/tomasz-setowski/

Tomasz "Senti" Sętowski urodził się 14 czerwca 1961 w Częstochowie. Polski plastyk, absolwent IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie (matura 1980), następnie częstochowskiej WSP.

Jest autorem prac pokazywanych na wystawach zbiorowych (m.in. „Surrealiści polscy” Triennale „Sacrum”) i indywidualnych w polskich oraz zagranicznych galeriach, m.in. Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie i Anny Kareńskiej w Poznaniu, Stricoff Fine Art Ltd.i InterArt w Nowym Jorku; były przedstawiane na łamach czasopism – m.in. w miesięczniku "Fantastyka". Dzieła Tomasza Sętowskiego znajdują się w zbiorach Teresy Żylis-Gary i Bogusława Kaczyńskiego, jedno z nich zdobiło okładkę książki Waldemara Łysiaka "Statek".

Artysta ten jest zaliczany do twórców nurtu zwanego "realizmem magicznym". Sętowski maluje tradycyjną metodą: olej na płótnie, w ostatnich latach prezentował jednak także grafiki powstałe w oparciu o obrazy olejne, jednak stanowiące osobną, interesującą interpretację danego tematu. Ponadto prezentuje wykonywane okazjonalnie rzeźby. Muzeum Wyobraźni – to jego galeria autorska znajdująca się w Częstochowie

Wydał w 2003 album "Muzeum Wyobraźni" nakładem Muza SA, 3 lata wcześniej ukazał się album "Teatr Magiczny" nakładem tego samego wydawnictwa.

Artysta prezentował swoje prace na około 60 wystawach indywidualnych.

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Tomasz Sętowski

Galeria Sztuki Współczesnej

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

 

Jacek Yerka, „Country Easter”, giclee oprawione, 65,5×54 cm

http://galeria-quantum.pl/2014/12/20/jacek-yerka/

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Jacek Yerka</a

Galeria Sztuki Współczesnej

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

Rafał Olbiński, „Bez tytułu”, olej na płótnie, 32×42 cm, 19000 zł

http://galeria-quantum.pl/2014/12/15/rafal-olbinski/

Rafał Olbiński urodził się w Kielcach. W 1969r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981r. emigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie szybko dał się poznać jako wybitny ilustrator i malarz. Od 1985r. wykłada na wpływowej Szkole Sztuk Pięknych w Nowym Jorku. Jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie w czasopismach Newsweek, Time, Business Week, New York Times, New Yorker. Rafał Olbiński Jest twórcą licznych plakatów dla amerykańskich oper (New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera). W 2002r. zadebiutował w roli twórcy scenografii operowej do przedstawienia Don Giovanniego w Filadelfii i odniósł sukces. W roku 2003 został Honorowym Obywatelem swojego rodzinnego miasta – Kielc.

   Artysta ten otrzymał za swoje ilustracje, plakaty i obrazy ponad 100 nagród. W 1994r. zdobył w Paryżu międzynarodowego Oskara za Najbardziej Znaczący, Niezapomniany Plakat Świata Prix Savignac. W 1995r. projekt Olbińskiego został wybrany na plakat Nowy Jork stolicą świata przez jury pod przewodnictwem burmistrza Rudolfa Giulianiego. Obrazy artysty znajdują się w największych kolekcjach sztuki współczesnej (Biblioteka Kongresu, Carnegie Foundation, Republic New York Corporation) a także w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, Australii.

 

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Rafał Olbiński</a

Galeria Sztuki Współczesnej

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

 

Zdzisław Beksiński, „Bez tytułu”, akryl na płycie, 98×98 cm

Galeria sztuki współczesnej Quantum

Zdzisław Beksiński

Galeria Quantum

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

Marcin Kołpanowicz, „Cataractopolis”, olej na płótnie, 100×100 cm, 2012

http://galeria-quantum.pl/2014/12/09/marcin-kolpanowicz/

Marcin Kołpanowicz urodził się w 1963 w Krakowie. Jest twórcą portretów, ilustracji i krajobrazów. W jego warsztacie możemy się spotkać z malarstwem metaforycznym olejnym, jak i pastelowym. Tematy prac Kołpanowicza opierają się na wizjach nieistniejących miast oraz przetworzeniach rzeczywistości. Artysta określa je swoim "sennym marzeniem". Pragnie wzbudzić u widza chęć odczytywania drugiego dna. Niewątpliwe swoimi dziełami wpływa na wyobraźnię odbiorców. Marcin Kołpanowicz jest członkiem oraz założycielem "Grupy Apellesa", w której skład wchodzą również Leszek Żegalski, Krzysztof Izdebski-Cruz, Ida Łotocka-Huelle i Dariusz Kaleta. Prace Marcina Kołpanowicza znajdują się na plakatach, okładkach książek ("Kielich" – Waldemar Łysiak) a także możemy je ujrzeć w serialu TVP "Siedlisko" (reż. Janusz Majewski). Jego pierwszym oraz najważniejszym nauczycielem był ojciec- Andrzej Kołpanowicz.

Artysta ukończył w 1987 ASP w Krakowie. Jest organizatorem 20 indywidualnych wystaw, m.in. w Krakowie, Warszawie, Paryżu. Ponadto brał udział w wielu wystawach zbiorowyc, m.in. w Born: Fine Art Galerie, Kolonii: Hintrager Galerie, Wuppertalu: BWA, Częstochowie: Kolekcja TOP-ART. W 2010 wystawił swoje dzieła na międzynarodowej wystawie realizmu magicznego „Dante- Boska Komedia”. Od 2011 możemy czytać jego eseje w kwartalniku "Artysta i Sztuka".

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Marcin Kołpanowicz

Galeria Sztuki Współczesnej

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

 

Karol Bąk, „Polonia”, olej na płótnie, 35×38 cm, 2015

http://galeria-quantum.pl/2014/11/19/karol-bak/

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Karol Bąk

Galeria Sztuki Współczesnej

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

 

Edward Szutter, „Bez tytułu”, olej na płótnie, 116×146 cm

http://galeria-quantum.pl/2014/02/24/edward-szutter/

Edward Szutter urodził się w 1957 w Bolesławcu. Obok malarstwa sztalugowego zajmuje się monumentalnym malarstwem ściennym i projektowaniem witraży. Artysta wziął udział w 75 ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach malarskich; piętnastokrotnie był podczas nich nagradzany. Szutter ma na koncie 29 ekspozycji indywidualnych, m.in. w Bolesławcu, Zgorzelcu, Legnicy, Jeleniej Górze, Świdnicy, Poznaniu, Wrocławiu, Kazimierzu oraz w Berlinie, Görlitz, Bautzen, Siegburgu (Niemcy) i w Pradze (Czechy). Uczestniczył w około 100 plenerach malarskich w Polsce i za granicą (m.in. w Grecji, we Włoszech, w Niemczech). Edward Szutter w 2007 uzyskał stypendium twórcze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Edward Szutter mówi o sobie – „Na wszystko patrzę przez pryzmat malarstwa, otacza mnie barwny świat, którego stałem się częścią. Myślę, że patrzenie w niebo, obserwowanie gwiazd, fascynacja literaturą, dotyk wiatru, oddychanie, radość życia i malarstwo to jedno. Czyż nie daje to wystarczającej motywacji do tworzenia?"

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Edward Szutter

Galeria Sztuki Współczesnej

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

Dariusz Kaleta, „Mój Antyk Epizod 1″, olej na kartonie, 100×70 cm, 2016

http://galeria-quantum.pl/2014/08/03/dariusz-kaleta/

Dariusz Kaleta urodził się w 1960 roku w Lubaniu Śląskim. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach.

Dyplom otrzymał w 1987 roku w pracowni plakatu prof. Tadeusza Grabowskiego, a dyplom dodatkowy w pracowni litografii prof. Tadeusza Gawrona. Trudzi się malarstwem sztalugowym.

Obrazy artysty można podziwiać wraz z pracami dawnych, jak i współczesnych mistrzów, takich jak : Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Wojciech Weiss, Jan Styka, Weriusz Kowalski, Henryk Siemieradzki i innych. Jedną z wystaw gdzie możemy oglądać prace tych artystów to „ Czar kobiet, urok kwiatów” w Sopockim Domu Aukcyjnym.

W 2010 wziął udział w międzynarodowej wystawie DANTE-BOSKA KOMEDIA ( Viechtach, Niemcy i Saeby; Dania). Brał również udział w międzynarodowej wystawie MAGICAL DREAMS 2011 I 2013. Jest jednym z członków formacji artystycznej GRUPA APELLESA, która miała wystawę między innymi w rzeszowskim Millenium Hall wraz z Magdaleną Abakanowicz. Brał również udział w wystawie 100+1 PIĘKNYCH OBRAZÓW (Warszawa) oraz Wolnzach w Niemczech pt. POLEN IN BAYERN. Dariusz Kaleta jest również jednym z członków londyńskiej Society Art. of Imagination w Londynie. Wystawia również swoje prace z duńska grupą Clausa Brousena DANTE. Możemy również czytać artykuły o artyście zamieszczone w magazynach Artysta i Sztuka nr 2/2012, oraz w :Day&Night. Ostania jego wystawa indywidualna, która odbyła się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie była wielkim sukcesem, obejrzało ją bowiem ok. 6 tysięcy osób.

Obecnie pełni rolę dyrektora kołobrzeskiej Galerii Sztuki Współczesnej.


Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Dariusz Kaleta

Galeria Sztuki Współczesnej

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

 

Dariusz Kaleta, „Wojowniczka”, olej na płótnie, 60×60 cm, 2015

http://galeria-quantum.pl/2014/08/03/dariusz-kaleta/

Dariusz Kaleta urodził się w 1960 roku w Lubaniu Śląskim. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach.

Dyplom otrzymał w 1987 roku w pracowni plakatu prof. Tadeusza Grabowskiego, a dyplom dodatkowy w pracowni litografii prof. Tadeusza Gawrona. Trudzi się malarstwem sztalugowym.

Obrazy artysty można podziwiać wraz z pracami dawnych, jak i współczesnych mistrzów, takich jak : Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Wojciech Weiss, Jan Styka, Weriusz Kowalski, Henryk Siemieradzki i innych. Jedną z wystaw gdzie możemy oglądać prace tych artystów to „ Czar kobiet, urok kwiatów” w Sopockim Domu Aukcyjnym.

W 2010 wziął udział w międzynarodowej wystawie DANTE-BOSKA KOMEDIA ( Viechtach, Niemcy i Saeby; Dania). Brał również udział w międzynarodowej wystawie MAGICAL DREAMS 2011 I 2013. Jest jednym z członków formacji artystycznej GRUPA APELLESA, która miała wystawę między innymi w rzeszowskim Millenium Hall wraz z Magdaleną Abakanowicz. Brał również udział w wystawie 100+1 PIĘKNYCH OBRAZÓW (Warszawa) oraz Wolnzach w Niemczech pt. POLEN IN BAYERN. Dariusz Kaleta jest również jednym z członków londyńskiej Society Art. of Imagination w Londynie. Wystawia również swoje prace z duńska grupą Clausa Brousena DANTE. Możemy również czytać artykuły o artyście zamieszczone w magazynach Artysta i Sztuka nr 2/2012, oraz w :Day&Night. Ostania jego wystawa indywidualna, która odbyła się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie była wielkim sukcesem, obejrzało ją bowiem ok. 6 tysięcy osób.

Obecnie pełni rolę dyrektora kołobrzeskiej Galerii Sztuki Współczesnej.


Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Dariusz Kaleta

Galeria Sztuki Współczesnej

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

 

Krzysztof Wiśniewski, Ikar, olej na płótnie, 120×80 cm, 2014

http://galeria-quantum.pl/2014/03/01/krzysztof-wisniewski-2/

Krzysztof Wiśniewski ​urodził się 15 kwietnia 1960 roku w Chełmży, obecnie mieszka w Lipnie. Z zawodu jest nauczycielem. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Malarstwo uczył się u profesora Mieczysława Ziomka, zaś rysunek pod kierunkiem Jędrzeja Gołasia. Figuruje jako członek Związku Polskich Artystów Plastyków oddział w Toruniu.

W latach 90 zafascynowany był mrocznymi wizjami Beksińskiego i w takim kierunku też tworzył. Po niedługim czasie jednak postanowił zrzucić siebie „kostium” beksizmu i zaczyna tworzyć romantyczne, surrealne kompozycje. Jego obrazy, od tego czasu, cechuje rozbudowana metaforyka.

Sam artysta mówi: Myślę, że malarz powinien malować nie tylko to, co przed sobą widzi lecz to co widzi w sobie. Dlatego w swoich obrazach staram się tworzyć nieokreśloną, melancholijną tęsknotę za odległą przeszłością.

Krzysztof Wiśniewski operuje zimną paletą barw: błękity, fiolety, róże itp. W połączeniu z wybranymi elementami stanowią całość, o głęboko symbolicznym znaczeniu.
„Mój kolor niebieski jest nie tylko barwą perspektywiczną, barwą nie wdzierającą się w głąb lecz pociągającą w dal. Błękit w połączeniu z zielenią razem stają się duchowe, odnoszą się do chwili przeszłości i przyszłości, pasują one do niespokojnej tęsknej wrażliwości i samotności. Natomiast szereg figur mówiąc najprościej, jest wyznacznikiem podkreślającym niepewność upływającego czasu i swoistej gry ludzkiego losu.”

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Krzysztof Wiśniewski

Galeria Sztuki Współczesnej

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

Edward Szutter, „Bez tytułu”, olej na płótnie, 116×146 cm

http://galeria-quantum.pl/2014/02/24/edward-szutter/

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Edward Szutter

Galeria Sztuki Współczesnej

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

Ewa Pello, „Związani”, pastel na papierze, 65×50 cm

http://galeria-quantum.pl/2014/03/10/ewa-pello/

Ewa Pello to artystka urodzona w 1964 w Leżajsku. Otrzymała w dyplom w pracowni profesora Zbysława Maciejewskiego, na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.  Studiowała tam w latach 1983-89.

Symbole, które często przeplatają się w twórczości Ewy Pello, są zwierzęta – mianowicie kot i pies dalmatyńczyk. Są one towarzyszami bohaterów obrazów. Malarskie wizje artystki są eteryczne, zmysłowe i zarazem eleganckie. Tajemniczość emanuje z każdego z nich.

Ewa Pello w swych malarskich przedstawieniach oscyluje na krawędzi świata rzeczywistego i onirycznego. Wszystko jest spowita tu obłokiem marzenia sennego i fantazji. Magiczną atmosferę obrazów, tworzy między innymi światło, do którego Artystka przywiązuje ogromną wagę. Aura mroku, niedopowiedzenia, zagadki jest mocno zakorzeniona w tych dziełach.

Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i na całym świecie.


Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Ewa Pello

Galeria Sztuki Współczesnej

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

 

Dariusz Kaleta, „Mój Antyk Epizod 2″, olej na kartonie, 100×70 cm, 2016, cena 11000 zł

http://galeria-quantum.pl/2014/08/03/dariusz-kaleta/


Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Dariusz Kaleta

Galeria Sztuki Współczesnej

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

 

Edward Szutter, „Martwa natura CXXVI”, olej na płótnie, 50 x 65 cm

http://galeria-quantum.pl/2014/02/24/edward-szutter/

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Edward Szutter

Galeria Sztuki Współczesnej

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

Ewa Pello, „Casting w Bibliotece”, olej na płótnie, 130×75 cm

http://galeria-quantum.pl/2014/03/10/ewa-pello/

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Ewa Pello

Galeria Sztuki Współczesnej

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

Krzysztof Wiśniewski, „Dolina królów”, olej na płótnie, 140x80cm

http://galeria-quantum.pl/2014/03/01/krzysztof-wisniewski-2/

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Krzysztof Wiśniewski

Galeria Sztuki Współczesnej

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

Mikołaj Sętowski, „Świątynia Temidy”, olej na płótnie, 100x130cm

http://galeria-quantum.pl/2014/02/11/mikolaj-setowski/

Mikołaj Sętowski, syn Tomasza Sętowskiego, urodził się w 1987 w Częstochowie. Ukończył Akademię Jana Długosza w Częstochowie. Jest jednym z  członków czteroosobowej grupy DREAMERS, z która tworzy monumentalne murale na terenie całej Polski (Wieża Babel Częstochowa, Strażnik Miasta w Szczecinku, Granice Światów w Częstochowie).  Mikołaj Sętowski brał udział w indywidualnej wystawie w galerii Of Art w rodzinnym mieście, gdzie jego prace spotkały się z pozytywnym odbiorem. « Jest to zbiór prac o różnej treści i z różnych okresów mojej działalności artystycznej, stąd trudno było przypisać wystawie przewodni, jednoznaczny tytuł » stwierdza artysta. Przy tworzeniu swoich obrazów kieruje się twórczym przypadkiem, próbuje stworzyć swój własny język przekazu, nie przecierając przy tym szlaków ojca – Tomasza Sętowskiego.

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Mikołaj Sętowski

Galeria Sztuki Współczesnej

http://galeriaquantum.crevado.com

https://galeriaquantum.carbonmade.com

http://www.quantum.portfoliobox.net

Alfred Lenica, „Kompozycja”, 81×100 cm, olej na płótnie

http://galeria-quantum.pl/2014/11/03/alfred-lenica/

Alfred Lenica studia rozpoczął w 1922 roku na wydziale prawno-ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego. W tym samym czasie studiował muzykę w Konserwatorium Muzycznym. Swoje malarskie zainteresowania pogłębiał studiując w Prywatnym Instytucie Sztuk Pięknych prowadzonym przez Adama Hannytkiewicza. W latach 30. Alfred Lenica uprawiał malarstwo figuratywne, przede wszystkim martwe natury i pejzaże, wzorując się na kubizmie. W 1947 został jednym z założycieli awangardowej grupy 4F+R. Po latach prób i poszukiwań, Lenica coraz silniej dążył ku abstrakcji i taszyzmowi. Obok poszukiwań i fascynacji abstrakcją, Alfred Lenica aktywnie współuczestniczył w nurcie socrealistycznym, tworząc wiele realistycznych obrazów w początku lat 50. W pierwszej połowie lat 50., w okresie socrealizmu, artysta  przerwał swoje twórcze eksperymenty, zwracając się w stronę wprowadzonej politycznym nakazem doktryny artystycznej. Z racji swoich przekonań politycznych był to dla niego powrót do malowanych już w latach 30. obrazów zaangażowanych społecznie i politycznie. W tym czasie stworzył takie obrazy, jak "Młody Bierut wśród robotników" (1949), "Pstrowski i towarzysze", "Przyjęcie do Partii", "Czerwony plakat" (1950). Na własny użytek próbował też łączyć eksperymenty formalne z ideowo zaangażowaną tematyką, jak w pracy "Tracimy dniówki" z 1953 roku, w której zastosował kolaż i monotypię. Od 1955 roku wykształciłsię ostatecznie styl malarski Alfreda Lenicy, który będzie mu towarzyszył aż do śmierci. Styl ten był połączeniem taszyzmu, surrealizmu, informelu i drippingu. Powstawały obrazy olejne o dużych formatach malowane w technice wypracowanej wcześniej przez artystę (uzyskiwanie prześwitów koloru spod kolejnych warstw farby), którą następnie udoskonalał i rozwijał. Utrzymywał stały kontakt z  awangardą artystyczną, wystawiał z Grupą Krakowską, brał udział w większości plenerów w Osiekach koło Koszalina, uczestniczył w sympozjum "Sztuka w zmieniającym się świecie" w 1966 roku w Puławach.

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Galeria Quantum – Artinfo

Galeria Quantum – Artimperium

 

Jerzy Tchórzewski, Bez tytułu, 62×89 cm, olej na desce, 1986

http://galeria-quantum.pl/2014/11/02/jerzy-tchorzewski/

Jerzy Tchórzewski urodził się 24 kwietnia 1928 w Siedlcach, zmarł 25 grudnia 1999 w Warszawie. Polski malarz, grafik, poeta. Walczył w szeregach Armii Krajowej. Studiował malarstwo w latach 1946–1951 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W okresie studiów związał się ze środowiskiem Grupy Krakowskiej II. Uczestniczył w I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w latach 1948/1949. Na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki w Arsenale otrzymał nagrodę równorzędną. Do czasu „Arsenału” malował figuratywnie pod wpływem surrealizmu, potem zajął się ekspresyjnym malarstwem abstrakcyjnym. Po ukończeniu studiów przeniósł się do Warszawy, gdzie w 1954 rozpoczął pracę pedagogiczną w Akademii Sztuk Pięknych. Prowadził pracownię malarstwa na Wydziale Grafiki. W roku 1987 uzyskał tytuł profesora, w 1998 przeszedł na emeryturę. W 1984 został laureatem Nagrody im. Jana Cybisa. Oprócz sztuk plastycznych Tchórzewski zajmował się poezją. Zbiór wierszy z lat 1988–1996, pt. „Wieczny początek gwałtownej chwili” ukazał się pośmiertnie w roku 2003. 

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Galeria Quantum – Artinfo

Galeria Quantum – Artimperium

Jan Lebenstein, Bez tytułu, 113×43 cm (w ramie 133×62 cm), olej na desce, 1963

http://galeria-quantum.pl/2014/11/04/jan-lebenstein/

Jan Lebenstein w latach 1948-1954 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. Eugeniusza Eibischa i Artura Nachta-Samborskiego. W 1955 wziął udział w wystawie w warszawskim Arsenale. Zaprzyjaźniony w czasie studiów z Mironem Białoszewskim, swą pierwszą wystawę indywidualną zaprezentował w 1956 w Teatrze na Tarczyńskiej. W 1959 zdobył Grand Prix de la Ville de Paris na I Biennale Młodych w Paryżu i w tym roku przeprowadził się na stałe do Paryża. Po seriach "figur kreślonych" (na papierze milimetrowym) i "figur hieratycznych" z lat 1955-1958 maluje cykl "figur osiowych" (1958-1962), które wystawia w Paryżu i USA. Równolegle w 1960 zaczyna rysowane "karnety", stanowiące rodzaj dziennika, który w przyszłości dostarczy motywów wykorzystanych w obrazach. W latach 1964-1965 maluje "Bestiarium", cykl fakturowych, archaizowanych stworów przypominających prehistoryczne wykopaliska. Bezpośrednio po nich wprowadza do swych obrazów postaci ludzkie i fantastyczne, oniryczne sceny, często przesycone erotyką. W 1970 zaprojektował witraże dla Centre du Dialogue w Paryżu. W W 1971 otrzymuje obywatelstwo francuskie 1974 Lebenstein sworzył gwasze inspirowane Folwarkiem zwierzęcym George'a Orwella. W latach 1976-1989 tworzy wyłącznie w technice gwaszu i pastelu, podejmując tematykę mitologiczną i zaczerpniętą z Biblii: cykle ilustracji do Księgi Hioba (wyd. 1979) i do Apokalipsy (wyd. 1986) w nowych przekładach Czesława Miłosza. W 1989 powrócił do malarstwa olejnego (cykl "Pergamon"). Artysta został laureatem m. in. nagrody Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego w 1976, Nagrody Muzeum Archidiecezji Warszawskiej w 1985, Nagrody im. Jana Cybisa w 1987.​

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Galeria Quantum – Artinfo

Galeria Quantum – Artimperium

 

Eugeniusz Markowski, „Piramida”, 120×80 cm, olej na płótnie, 1980

http://galeria-quantum.pl/2014/10/26/eugeniusz-markowski/

Eugeniusz Markowski to wybitny malarz, rysownik i scenograf, dziennikarz i dyplomata, profesor malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Urodził się 8 listopada 1912 w Warszawie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie studiował w pracowni prof. Tadeusza Pruszkowskiego, uzyskał w roku 1938. Był członkiem "Libera Associazione Arti Figu-rative" i regularnie uczestniczył w wystawach tej grupy. Po wojnie uczestniczył w wystawach rzymskiego "Art Clubu", którego założycielem był Józef Jarema. Zadebiutował na Ouadriennale Malarstwa w Rzymie w roku 1948. W tym okresie pracował także jako scenograf w rzymskim Te-atro Delie Arti. W latach 1950 -1955 przebywał w Kanadzie jako charge d'affaires ambasady polskiej, był także korespondentem Agencji "Polpress". Do Polski powrócił w roku 1955, został dyrektorem Biura Współpracy Kulturalnej z Zagranicą Ministerstwa Kultury i Sztukiaż do 1969. W roku następnym podjął pracę w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zadebiutował powtórnie w warszawskiej "Zachęcie" w roku 1962, wystawą 20 obrazów. Wystawa okazała się wielkim sukcesem, co poskutkowałoo tym, że prace artysty weszły do kolekcji muzealnych. Od roku 1962 do końca lat dziewięćdziesiątych artysta zapraszany był do udziału w szeregu prestiżowych prezentacji sztuki polskiej, przeplatały się one z wystawami indywidualnymi. 

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Galeria Quantum – Artinfo

Galeria Quantum – Artimperium


 

Leon Tarasewicz, Bez tytułu, 50×50 cm, olej na płótnie, 1999

http://galeria-quantum.pl/2014/11/01/leon-tarasewicz/

Tarasewicz Leon urodził się w Waliłach na Białostocczyźnie w 1957 r. Ukończył Wydział Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni profesora T. Dominika. Po ukończeniu studiów wrócił do Walił. Jest profesorem ASP w Warszawie, prowadzi pracownię artystyczną na Wydziale Malarstwa. Obrazy jego znajdują się m.in. w kolekcjach muzeów w Szwecji, Korei, USA, Grecji i in. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach, m.in. wystawa retrospektywna w Zachęcie (1999), reprezentował Polskę na 49 Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji (2001). Laureat Nagrody im. J. Cybisa za całokształt twórczości w dziedzinie malarstwa (1999), Fundacji Z. i J. Nowosielskich (1999), Paszportu Polityki za "tworzenie na kresach i uznanie w metropoliach" (2000). Jest zaangażowanym pedagogiem i aktywnym działaczem społecznym.

W swojej twórczości Leon Tarasewicz wykorzystuje elementy natury. Obrazy malowane tuż po studiach zawierały określone elementy krajobrazu (kwitnące łąki, zaorane pola, pnie drzew itp.), lecz z czasem ulegały coraz wyraźniejszemu oczyszczeniu, koncentrując się na filarach malarstwa: na kolorze, kompozycji, zmiennym oświetleniu. W obrazach artysty elementy te są sprowadzone do najprostszych znaków, głównie barwnych pasów, tworzących niemal, bądź całkiem abstrakcyjną kompozycję o uniwersalnej wymowie i silnej ekspresji.

Nieograniczoność malarstwa podkreśla Tarasewicza dodatkowo wielki format płócien, brak wyraźnych ram, a także częste zamalowywanie całej przestrzeni wystawienniczej, budowanie labiryntów, korytarzy, malarskich instalacji. Oparte często na kontrastach barwnych malowane pasy są charakterystyczną cechą jeego twóczości.

Sztuka Leona Tarasewicza, mimo iż wyrosła w pewnej mierze zarówno z tradycji polskiego konstruktywizmu, jak i koloryzmu, nie sposób właściwie zaliczyć do żadnego z nurtów malarskich.

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Galeria Quantum – Artinfo

Galeria Quantum – Artimperium

Jan Tarasin, „Sytuacja”, 55×45 cm, olej na płótnie, 1993

http://galeria-quantum.pl/2014/11/05/jan-tarasin/

Jan Tarasin urodził się w Kaliszu 11 IX 1926, zmarł w Aninie 8 VIII 2009. Studiował malarstwo w krakowskim ASP pod kierunkiem prof. Zbigniewa Pronaszki. Jego debiut datuje się na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w 1948/49. W połowie lat 50. stworzył cykle litografii: „Nowa Huta i jej mieszkańcy“, 1954, „Dom“, 1955. W pierwszym przeciwstawił się oficjalnemu optymizmowi, w drugim, operując symboliką martwej natury, zawarł treści egzystencjalne i odnoszące do niedawnego dramatu wojny. Po 1956 zaczął uprawiać malarstwo niefiguratywne. Układy wyodrębnionych elementów (określanych jako „przedmioty“) umieszczane były przez artystę na płaszczyźnie (cykl „Wnętrze“, 1957) ), lub w aluzyjnej przestrzeni (cykle „Uczta“, 1957, „Brzeg“, 1962-1964, „Przedmioty policzone“, od 1968, „Antykwariat“, 1968). Zasada ta utrzymuje się w malarstwie Tarasina w następnych latach, różnice między okresami twórczości dotyczą sposobu opracowania „przedmiotów“ i ich usytuowania w przestrzeni obrazu lub wobec tła. Od lat 70. „przedmioty“ zmieniają się w graficzne, zwykle czarne znaki na jasnych tłach (cykl „Kolekcja“, od 1971). Tła z kolei bywają iluzyjnie przestrzenne, zróżnicowane walorowo, miękkie. W latach 90. artysta wrócił do kolorystycznego, bardziej malarskiego rozwiązywania zarówno znaków, jak i teł, często ciemnych lub przenikających się z „przedmiotami“ (cykl „Wylęgarnia przedmiotów“, 1992). Tarasin od 1962 jest członkiem „Grupy Krakowskiej“. W 1963-67 uczył na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej ASP. W 1967 przeniósł się do Warszawy, w 1974 podjął pracę pedagogiczną na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. W 1987-90 był rektorem tej uczelni. W 1976 został laureatem Nagrody Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida, w 1984 Nagrodę im. Jana Cybisa.; Nagroda na MB Sztuki w San Marino 1965. Równolegle z malarstwem zajmuje się rysunkiem i grafiką – do lat 60. litografią, od 1974 serigrafią. W 1974-1981 wydał 8 autorskich „Zeszytów“ z serigrafiami i własnymi tekstami. W 1995 w Galerii Zachęta odbyła się wystawa artysty, której towarzyszył monograficzny katalog.

Galeria Sztuki Współczesnej Quantum

Galeria Quantum – Artinfo

Galeria Quantum – Artimperium